Kim jest Damian Janikowski? Karta Zawodnika

Damian Janikowski jest zapaśnikiem, który parokrotnie stanął na podium podczas Mistrzostw Europy i Świata, zajmując drugie i trzecie miejsce. Na Igrzyskach Olimpijskich, które miały miejsce w 2012 roku, zdobył brązowy medal w kategorii do 84 kg. 

W kategorii MMA stoczył on dotychczas dwanaście walk, spośród których wygrał siedem, a jako zawodnik KSW od 2017 roku stoczył 9 walk, wygrał 6, i 3 przegrał. Jest on debiutantem w tejże edycji High League 5.

Damian Janikowski – Najważniejsze informacje

Imię i Nazwisko: Pseudonim: Data urodzenia: Wiek: Wzrost: Waga: Zasięg: Stoczone Walki (HL)
Damian Janikowski Janikowski 18.07.1991 33 lata 181 cm 84 kg TBA 0-0-0
Imię i Nazwisko: Damian Janikowski
Zawodnik: Janikowski
Data urodzenia: 18.07.1991
Wiek: 33 lata
Wzrost: 181 cm
Waga: 84 kg
Zasięg: TBA
Stoczone Walki (HL) 0-0-0

Damian Janikowski – Waga

Aktualna waga Damiana Janikowskiego nie jest jeszcze znana, ale większość toczonych przez niego walk pozwala zakładać, że zawodnik mieści się w limicie do 84 kilogramów.

Przedział nie jest jednak definitywny, ponieważ Damianowi Janikowskiemu zdarzyło się startować w kategoriach 85 kg, 96 kg, a nawet 98 kilogramów!

Damian Janikowski – wzrost

Damian Janikowski ma 181 centymetrów wzrostu.

Damian Janikowski – wiek

Dawid Janikowski ma 33 lata. Zawodnik urodził się 27 czerwca 1989 roku we Wrocławiu.

Gdzie trenuje Damian Janikowski?

Zawodnik organizacji KSW zaczął swoją karierę jako zapaśnik w kadrze narodowej, pod okiem trenerów Józefa Tracza i Ryszarda Wolnego, w klubie WKS Śląsk Wrocław. 

Kiedy Janikowski zaczął swoją przygodę z MMA, przeprowadził się do Warszawy, a pierwszym klubem, w którym zaczął trenować był S4 Fight Club. Przeszedł on później do WCA Fight Team, w którym trenował do lipca 2021, pod okiem Roberta Jocza. 

Jednak w okresie wakacyjnym 2021 roku postanowił on wrócić do rodzinnego miasta Wrocław, co wiązało się ze zmianą klubu. Aktualnie trenuje on w Rio Grappling Wrocław. Nie skreślił on jedna WCA, gdyż w trakcie jednego z wywiadów podkreślił, że podczas okresu przygotowawczego do walk będzie on odwiedzać dawny klub.

Damian Janikowski – rekord

Na ten moment Damian Janikowski legitymuje się rekordem 12 walk, z czego 7 wygranych i 5 przegranych. Pięć walk wygrał przez KO/TKO, jedną przez poddanie i jedną przez niejednogłośną decyzję sędziów. Do jego przegranych zaliczyć można trzy KO/TKO, jedno poddanie, jednogłośną decyzję sędziów.

Damian Janikowski – rodzina

Polski zawodnik często powtarza, iż największe wsparcie i doping dostaje od rodziny. Jego żoną jest Karolina Janikowska (panieńskie – Koperkiewicz) od 2014 roku. W tym samym roku przyszła na świat jego pierwsza córka, a drugą powitali wraz z małżonką w 2019 roku.

Damian Janikowski – kontuzja

W marcu 2021, podczas walki z anglikiem Jason’em “The Assassin” Radcliff’em na  KSW 59, Janikowski doznał kontuzji. Celebrując wygraną i nie czekając na lekarza, postanowił sam sobie nastawić palec u lewej dłoni.

Damian Janikowski – zarobki

W licznych wywiadach, Janikowski nie krył niezadowolenia z zarobków jako zapaśnik, o wiele bardziej pasują mu te, które otrzymuje jako zawodnik walczący w MMA. Przyznał się on również do tego, że biorąc pod uwagę nagrody od polskiego związku, ministerstwa i wojewody dolnośląskiego, które otrzymał po wygraniu brązowego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, zarobił on łącznie około 170 tys. złotych. 

Nadmienił on później w wywiadzie Tomasza Sarary, że aktualnie zarabia on tyle za jedną lub pół walki, z czego można wywnioskować, iż jego zarobki wahają się od 150 do 300 tys. złotych.