Co to jest K1? Jakie są zasady K1?

Prawdopodobnie nie raz podczas sprawdzania zapowiedzi przyszłych gal walk, takich jak KSW, Fame MMA czy High League, spotkałeś się z różnymi formułami. Na podium – obok boksu i MMA, bez wątpienia jest K-1, czyli połączenie klasycznego boksu z technikami nożnymi, zaczerpniętymi najczęściej z Taekwon-do, Karate i Muay Thai.

Czym jest K1 i jakie zasady panują w ringu?

Co to jest K1?

K1 to organizacja założona w 1993 roku, w Japonii. Jej głównym celem było promowanie walki na zasadach kick-boxingu, wzbogaconego o techniki z innych stylów. Jednym z głównych założeń formuły K1 jest otwarcie się na wiele różnych sztuk walk, wykluczając jednocześnie walkę w parterze, która w K1 jest zakazana!

Walki w tej formule dopuszczają wszystkie ciosy bokserskie – w tym backfisty (czyli uderzenia obrotowe grzbietem pięści), a także klinczowanie, jednak tylko pod warunkiem zamiaru zadania ciosu (na przykład kolanem).

Dozwolone są również techniki nożne, jednak zabrania się wykorzystywania łokci oraz technik zapaśniczych.

K1 – zasady

Zasady techniczne walk K1

Standardowe walki w formule K1 odbywają się w kwadratowym ringu o wymiarach 6 x 6 metrów. Nie to jednak konieczność, a standard przyjęty na potrzeby walk zawodowych – walki Fame MMA i High League odbywają się w oktagonie, co nie powoduje, że formuła K1 jest nieważna.

Walki przebiegają w 3 rundach trwających 3 minuty, jednak sędziowie mogą zadecydować o przedłużeniu starcia, dodając 1 lub 2 dodatkowe rundy.

Warto pamiętać, że są to standardowe zasady, stosowane najczęściej w turniejach zawodowych – gale freakfighterskie mogą zastosować zmiany co do długości lub ilości rund.

Wygrana w formule K1 może zostać osiągnięcie nokautu (KO), nokautu technicznego (TKO) lub poprzez decyzję sędziów. Pewnym niuansem jest wygrana walki poprzez uznanie jej za nieodbytą, natomiast nie dotyczy to świata freakfightów.

Warto wspomnieć, że trzy nokdauny – czyli obalenia – w jednej rundzie, skutkują nokautem, czyli wygraną.

Punktacja K1

Standardowy regulamin walk w formule K1 przewiduje następującą punktację:

  • 1 punkt – Cios ręką w głowę;
  • 1 punkt – Cios ręką w tułów;
  • 1 punkt – Kopnięcie w tułów;
  • 1 punkt – Podcięcie;
  • 1 punkt – Kopnięcie w udo;
  • 2 punkty – Kopnięcie w głowę;
  • 2 punkty – Kopnięcie z wyskoku w tułów;
  • 3 punkty – Kopnięcie z wyskoku w głowę;

Ubiór zawodników K1

Zawodnicy w formule K1 walczą w krótkich spodenkach do sztuk walk i bez koszulek. Zawodniczki – szczególnie w galach freakowych – walczą w t-shirtach lub topach, ubierając wspomniane spodenki do sztuk walk lub dedykowane spódnice.

Zawodnicy nie mogą ubierać biżuterii, a więc kolczyki, łańcuszki, bransoletki czy pierścionki są zdecydowanie zabronione.

Rękawice K1

Standardowymi rękawicami stosowanymi w formule K1 są rękawice bokserskie 10 oz. (uncje) czyli ważące około 283,5 gram.

Zasady co do wagi rękawic K1 są elastyczne – ich waga zaczyna się na 6 oz., a kończy na 12 uncjach. Lżejsze – 6 uncjowe rękawice są często stosowane przez dzieci i kobiety ważące w granicach 55 kilogramów, natomiast zawodniczki gal freakfightowych stosują 8 uncjowe rękawice (do 65 kilogramów) i 10 uncjowe, w przedziale wagowym od 65 do 78 kg.

Przykładowe walki K1

Dla lepszego zrozumienia walk w formule K1, przygotowaliśmy przykładowe nagranie, które znakomicie obrazuje piękno tej formuły.

K1 a MMA

W porównaniu do K1, MMA (Mixed Martial Arts – Mieszane sztuki walki) dopuszcza walkę zarówno w stójce, jak i w parterze. MMMA dopuszcza zasadniczo wszystkie techniki dostępne w K1, jednak dodatkowo, dostępne są rzuty, dźwignie i duszenia, zapasy i walka w parterze.

Różni się również punktacja, na podstawie której przynajmniej dwóch sędziów wyłania zwycięzcę. W przeciwieństwie do K1 – w MMA zawodnicy zaczynają rundę z 10 punktami, z których sędziowie odejmują ich określoną ilość, według przewidzianych zasad.

Przegrana walka oznacza utratę 1 punktu, za upadek (nokdaun) traci się 2 punkty, a za dwa nokdauny – aż 3 punkty! Sędziowie odejmują również punkty za faule, które mogą być warte 1 lub 2 punkty.

K1 a Kickboxing

K1 jest formułą walki, która wywodzi się bezpośrednio z kick-boxingu. Pozostałe to m.in. pointfighting (gdzie prowadzona jest walka przerywana, na podstawie której przyznawane są punkty) czy kick light (czyli walka ciągła, w której wykorzystuje się techniki nożne, a sędzie nie ocenia walki, lecz ją prowadzi).

W skrócie – kickboxing jest sportem walki, połączeniem różnych stylów (m.in. Taekwon-do i Karate), a K1 jest jedną z formuł walki – czyli zbiorem zasad – wobec których prowadzona jest walka kick-bokserska.